Po bouřlivě deštivém týdnu o šabatu na promáčenou krajinu konečně vykouklo hřejivé sluníčko. Ač obvykle prcky do synagogy netahám, protože si doma dost vyhrají a snažit se to vypakovat na určitou hodinu z baráku je prostě zbytečný násilí, tentokrát jsme šli dokonce dvakrát – na dopolední i večerní posezení. Kamarádka Shuva se po třítýdenní odmlce vrátila s rodinou do Tal El. Rozrostli se o pátého potomka, holčičku Or.
S těmi slejváky to tentokrát nebylo jen tak. Že se voda žene po silnicích a kdejakým celoročně vyschlým potokem tu známe dobře, ale řeky vylité z koryt ve městech, surfaři v ulicích Tel Avivu, rušení vyučování a dokonce oběti na životech při záplavách už je při standardní nepřipravenosti indikace skutečně extrémního počasí.
Tal El je na kopci a náš dům v nové zástavbě, kde kanalizace na silnicích je, čili zde se s vodou moc nebojovalo. Pokud teda nepočítám hadr na podlaze v obýváku u zdi, která prosakovala s neobvyklou intenzitou prozrazující enormně zvýšené srážky. Až jsem vyslovila obavy, jestli Bůh na ten slib o povodni nezapomněl. A neměla jsem je sama, Giyora dostal do whatsapp skupiny kolegů z práce zprávu, že v safari v Ramat Gan se zvířata začínají řadit do dvojic :D. Mno, to jen tak pro odlehčení nebývale vážné situace.
Daniela v úterý ve večerních hodinách položil protivnej virus. Vysoká horečka, bolest hlavy, blouznění, zvracení, nechutenství, prostě fuj. Z věčně poskakujícího dítěte byl užmoulanej hadr a my si s Giyorou, který byl naštěstí s námi celou tu dobu doma, nepřáli nic jiného, než aby zas začal provokovat, pošťuchovat, ječet a dělat úplně cokoliv z toho, čím nás běžně dokáže vytočit. Doufám, že si ten pocit budu pamatovat, až na to zas dojde :-). Když ve čtvrtek večer konečně zas dostal chuť k jídlu, zatraceně se nám ulevilo.
Nevo si dal též pohov od školky. V pondělí zůstal se mnou a s Eitanem, protože prý už s námi dlouho nebyl doma. Ve středu bylo Giyorovi pohodlnější ho vzít s sebou na schůzku než do školky, ve čtvrtek bylo vyučování v celé oblasti zrušené a v pátek, kdy už Danielovi bylo dobře, jsme se s Nevem kvůli třem hodinám nehodlali dohadovat, že by se tam už možná mrknout měl, a nechali si je zas doma všechny. Na to, že jsme byli permanentně zavřený doma, Daniel byl vyřízenej a nevyvenčenej Eitan bojkotoval polední spaní, usínal pozdě odpoledne a pak po večerech strašil, to bylo celkem v pohodě. Ale tak je zřejmé, proč na blog zas nic týden nepřibylo, že.
Vůbec by nebylo od věci, kdyby tím místní zima skončila. Kromě astronomického účtu za elektřinu, který za měsíc leden zcela jistě obdržíme kvůli zuřivé snaze o vytápění mizerně zaizolovaného domu (to je v Izraeli bohužel nepřekvapivý stav i u novostaveb), jsme ještě museli pořídit nové přední pneumatiky auta. Jak to souvisí s deštěm? Celkem přímo… Pod kalužemi se těžko odhaduje tvar i hloubka díry v silnici. Čili jsem vedle ve vesnici na kruháči vlítla do jedné tak solidní, že jsem za pár vteřin jela po ráfku. Mno, prý jsem to jen uspíšila, protože bychom je stejně museli vyměnit při následujícím testu.
Na druhou stranu, rádi bychom s klukama zopakovali sněhovou zkušenost. Ta první moc nevyšla. Přijeli jsme k zasněženému Hermonu a když jsem viděla ceny za vstup, prokázalo se, že stále nejsem dostatečně asimilovaná Izraelka. Razantně jsem celé rodině zatrhla možnost si za 160 šekelů postavit sněhuláka. Místo na Hermon jsme se tak šli projít na kopeček podél cesty, kde se povalovaly špinavé polozmrzlé zbytky nedávné sněhové nadílky. Fakt jsme zapomněla, jak vypadá zima. Z chladného větru mi okamžitě začal kapat nos, slzely mi oči a prsty byly prokřehlé jako už roky ne. Kdybych se nemusela soustředěně vyhýbat kravskému trusu, určitě bych si všimla ještě něčeho. Kluci byli z prvního seznámení se sněhem rozpačití a částečně i zklamaní, což se vzhledem ke kvalitě prostředí a sněhu dá pochopit. Zas jsme se díky tomu aspoň prvně podívali v zimě do parku Banias. Park protkaný potůčky a hromady spadaných listů poblíž by naše mláďata mohly zaměstnat i na několik dní. Užili jsme si s Giyorou perné chvilky obav, kdo kam spadne, trochu pokřikování „neběhej přes ten most“ a „klouže to“, ale dobře to dopadlo. V bahně se nakonec vyválel jenom Eitan. Moc jsem vám chtěla vyfotit ty kamenné piknikové stoly pokryté žlutými listy z fíkovníků nad nimi, ale děti příliš rychle uháněly k vodě… Tak si tam zajeďte radši sami, je to tam v tomhle období nečekaně pěkný :-).