Úvod do místní kuchyně

Tchina

Tchina je pasta vyrobená rozdrcením sezamových semínek, kterou v Čechách můžete sehnat pod názvem tahini. Tady se pořizuje ve zhruba půllitrových plastových dózách a nechybí v lednici valné většině izraelských rodin. Před konzumací se smíchá se solí, pepřem, lisovaným česnekem, pár kapkami citronu a vodou. Voda způsobí, že se původně tekutá hmota „zdrcne“. Mícháním a přiléváním vody rychle znovu získáte tekutější hmotu, která je připravená na přelití zeleninového salátu, švarmy, falafelu (bližší info níže) nebo se s bílým chlebem konzumuje jako předkrm.

Hummus

Hummus je kašovitá hmota získaná rozdrcením uvařené cizrny a smíchané s tchinou. Je jednoznačně nejoblíbenějším a nejrozšířenějším pokrmem v Izraeli. V každé arabské vesnici je několik restaurací nabízejících hummus. Servíruje se na malém talířku politý trochou olivového oleje, posypaný petrželkou a občas červenou paprikou a nějakým dalším přídavkem – kuličky uvařené cizrny, česneková pasta nebo ful (takové hnědé fazole). Konzumuje se s pita chlebem, olivami a nakládanou zeleninou. Hummus koupený v supermarketu má s čerstvým společný pouze vzhled, ale protože čerstvý nelze moc dlouho skladovat, těší se i tak masové oblibě. Plastové dózy s hummusem v různých velikostech od několika výrobců zabírají alespoň polovinu chladicího boxu každého supermarketu. K dostání je kromě základní chutě také s přídavkem česneku, citronu, červené papriky, pálivé papriky a další. Děti nosí pita placky namazané hummusem do školy na svačinu, my si trošku kydáme na salátový talíř u každého oběda v kantýně a když nějaký víkend nezajdeme na čerstvý, máme absťák :).

Falafel

Falafel jsou v oleji osmažené kuličky připravené z kaše z cizrny, zelených bylinek a zřejmě nějakých dalších veřejnosti ne příliš známých přísad. Je to tady jedno z nejoblíbenějších fastfoodových jídel. Servíruje se v pita chlebu namáznutým hummusem, se zeleninou a přelitý tchinou.

Švarma

Další fastfoodové jídlo, tentokrát masové. Švarma je podobná tomu, co v Čechách známe jako gyros. Na jehle se tu ale opéká téměř výhradně jehněčí maso. Podává se v pita chlebu se zeleninou a přelévá se buď tchinou nebo hambou (pikatní pasta z manga).

Chamin (Čunt)

A jedna tradiční tučná pochoutka pro zimní období. Svařením začínáme večer. Pro přípravu čuntu nakrájíte do velkého hrnce na větší kousky hovězí maso, přidáte hovězí kosti, kroupy, bílé fazole, na větší kousky pokrájené brambory, kuličky cizrny, vařená vejce ve skořápce, olej (nebo nějaké další maso obsahující dost tuku), okořeníte solí, pepřem a červenou paprikou a navrch obvykle přijde něco, co vzdáleně připomíná naší vinnou klobásu, ale je to tlusté jak točený salám. Přidáte vodu tak, aby byly všechny ingredience v hrnci pokryté, a hodinu dusíte na plotně. Poté přiklopený hrnec přendáte do trouby, kde zůstane při nízké pečící teplotě přes noc.

Knafeh

Knafeh je velmi populární výborný dezertík ze sýru. Výrobní postup neznám, ale výsledek je většinou cca centimetrová vrstva sýru na velkém nerezovém plátu, pokrytá čímsi, co vypadá jako slabounké rýžové nudle obarvené na oranžovou. Případně oranžové vlasaté rolky se sýrem uvnitř. Sype se drcenými pistáciemi a polévá sladkou růžovou vodou. Najdete ho spolu s dalšími luxusními dobrotami v arabských cukrářstvích.

Džachnun

Další výživné a tučné jídlo, které se v Izraeli jí v zimě. Tento pokrm se do Izraele dostal spolu s přistěhovalci z Jemenu. Jsou to silné rolky z lehce nasládlého těsta (připomínalo mi listové), které se pečou při nízké teplotě přes noc v troubě. Konzumují se se studenou rajčatovou omáčkou a vejci vařenými natvrdo. Rolky se dají koupit zmražené, čili to nedá žádnou práci, a je to překvapivě chutné :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *