Základy judaismu pro trotly

Tohle možná mělo přijít dávno před tím, než jsem začala psát o konverzi, ale napadlo mě to až teď. Protože blog čtou lidé, kteří vyrostli ve stejném státě, systému a často podobných podmínkách, došlo mi, že stejně jako já nemusí znát ani ty základní pojmy z judaismu. Neurazte se, jestli to není váš případ, píšu to výhradně z důvodu, že já byla přesně ten trotl, pro kterýho by se nějaké základní shrnutí hodilo :-).

Judaismus – náboženství židovského národa – Izraele

        • první monoteistické náboženství = má jen jednoho Boha. A je to ten samý, kterého má křesťanství, co se vyvinulo o pár tisíc let později, i islám, o dalších pár set let po křesťanství

Žid – židem se člověk buď narodí nebo konvertuje. Pro Izrael je židem člověk, jehož matka je židovka nebo člověk, který konvertuje k ortodoxnímu judaismu. Podmínky konverze se v historii měnily.

Tóra – první z pěti knih TaNaChu (Tora – Zákon, Učení, Neviim – Proroci, Ktuvim – Spisy).

TaNaCh = Starý Zákon Bible (Starý Zákon obsahuje TaNach, s přeházeným pořadí některých spisů a můžou být přidány další). Jo, tuhle část má judaismus i křesťanství společnou. A ano, Ježíš byl nesporně žid.

Šabat / šábes – stěžejní svátek judaismu. Drží se každý týden od pátečního západu slunce do sobotního, plus asi půl hodiny před a po. Citelným důsledkem Bohem přikázaného nicnedělání jsou třeba zavřené židovské supermarkety, restaurace, nefunguje veřejná doprava, nelítaj místní aerolinky.

Kašrut – všechno, co je vhodné, povolené nebo správné. Často, ale nejen, se s tímto výrazem setkáváme ve spojení s jídlem. Tóra specifikuje, co se může a nemůže jíst, a tyto specifikace jsou nadále rozpracovány v dalších knihách.

Základy kašrutu v jídle – oddělovat mléčné a masné výrobky (nedáte si cheesburgera nebo strouhaný sýr na Bolognese), úplně zapomenout mimo jiné na vepřové. To je obecně známé, ale nesmí se třeba ani králík. A spousta dalších „nečistých“ zvířat detailně specifikovaných v Tóře. Maso musí být z košér porážky. Žádné mořské potvory, jenom ryby, co mají šupiny. Ryba se nepovažuje za maso, ale za parvé – to je třetí kategorie, která se může míchat jak s masem, tak s mlékem. Stejně jako třeba vejce.

„košér parvé“ známka na čaji Earl Grey

2 odpovědi na “Základy judaismu pro trotly”

  1. Mám dojem, že od roku 2016 je pro stát Izrael Židem každý (má právo návratu), kdo podstoupil konverzi k judaismu kdekoliv na světě bez ohledu na směr (ortodoxní, konzervativní i reformní). To jenom vrchní rabinát Izraele neuznává jinou konverzi než u příslušných ortodoxních bejt dinů, nemýlím-li se.

    1. Dobrý den, já nevím, od kdy to takhle je, měla jsem dojem, že od nepaměti :-). Ano, je to tak, právo návratu má každý konvertita k judaismu nebo i člověk, jehož byť i jen jeden prarodič byl prokazatelně žid. Prostě kdo byl dost židem pro Hitlera, má právo návratu. Ale rodný list uvádějící příslušnost k judaismu vám v Izraeli na ministerstvu vnitra přepíší pouze v případě konverze k ortodoxnímu judaismu. Nám o právu návratu nešlo, já už měla občanství. A když už tu je možnost konverze, která bude „úplná“, čili i pro vrchní rabinát Izraele, neměli jsme důvod dělat něco jiného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *