Po Chanuce

Chanuka je za námi, koblížky všechny snědené, blikacím a zpívajícím drejdlům došly baterky a děti se vrátily po prázdninách zpátky do školky. Kluci teda dál trvají na poslechu chanukových písní cestou v autě, tak už je aspoň umím všechny i já.

Tyhle prázdniny pro mě byly zlomové. Úplně prvně jsem si dobrovolně troufla nezapsat kluky do družiny a nechat si je doma i přes to, že tři dny jsme byli sami bez Giyory. Přiznávám, že jsem se toho celkem hrozila a říkala si, kolikrát asi budu litovat. Kupodivu vůbec. Šlo nám to spolu nad očekávání dobře (nutno poznamenat, že ta očekávání nebylo těžké předčit :D)) a i s dvěma dny bez možnosti hnout se kvůli počasí z baráku to bylo úplně v pohodě. Asi mi ti drobečci dospívají. Nebo že by dospívala maminka? Něco z toho určitě ;).

Týden před prázdninami byl víc nabitý než ostatní. Giyora pracoval dnem i nocí a horko těžko se utrhával k pomoci s dětmi. A když přece jo, bylo to maximáně na pár minut, co jsem byla ochotná risknout, že se místo na drobotinu bude víc soustředit na telefonní hovor nebo usne. Absolvovali jsme dvě chanukové besídky. Ten první, u Daniela ve školce, byl jen pro maminky. Zpívá se a tancuje a to je druh zábavy, který v ortodoxní společnosti nepraktikují ženy a muži dohromady. Nepřipadá mi to divné, ujeté ani postavené na hlavu. Prostě to tak je. Ať si každý vybere, co je mu blízké. Má to své výhody – ne vždy mohou přijít oba rodiče, tak takhle aspoň děti nemusí závidět nikomu, kdo je tam oba má. Nestává se často, že by mě měl Daniel jen pro sebe, spíš skoro vůbec, a zářil štěstím tak, že jsem si znovu připomněla, že čas jen pro nás dva musíme do programu zařazovat více.

U Neva ve školce jsme byli s Giyorou – a Eitanem. Původně jsme plánovali nechat mimino s Danielem a babysitter, ale když tu byla na zkoušku, Giyora usoudil, že to nepůjde. A jestli se to nezdálo Giyorovi, já neváhala ani na chvilku. Eitanovi se besídka líbila, se zaujetím sledoval tanečky a s chutí si dal další koblihu.

Během Chanuky přišla fest zima a pořád drží. Jedna bouřka střídá druhou, leje jako z konve, denní teploty mezi 13 – 17 stupni. To se nesmějte, to myslím vážně, že je to zima! Klimatizace v domě fučí teplý vzduch o sto šest, já a děti se tu potulujeme v oblečcích z mikroplyše (na Giyoru jsme zatím nesehnali :-)), kočky znovuobjevují dlouho nepoužívaná útočiště co nejblíže stropu a Eitan si ochotně nechává nandat bačkůrky. Objevila se dvě nová místa, kde ze stropu prosakuje voda. Jestli někdy budeme stavět další dům, určitě to nebude s rovnou střechou…

Přehoupli jsme se do roku 2020 a my se brzy budeme muset rozhodnout, kam zapíšeme kluky příští školní rok. Aktuálně to vypadá, že je z náboženského vzdělávacího systému vysadíme. Pořád váháme, probíráme to horem dolem a každý týden je to jinak, ale protože z našeho domu se neplánujeme hnout, nebudeme dál děti oddělovat od místní komunity. Je to rozhodnutí vážné a zřejmě by nás stálo pokrývky hlavy, protože by dál nešlo reprezentovat věřící, když k tomu veřejně nevedeme děti. Ačkoliv doma jinak vše zůstane jako je to teď. Moje představa o stěhování se do místa, kde je to namixované, je tam úroveň vzdělání stejně vysoká jako v naší oblasti, nepohoršíme si v kvalitě bydlení a nebude to dál od moře než Tal El, zatím nevypadá realizovatelně.

Jinak dál fofruju jak na horské dráze – rozvoz dětí, úklid, prádlo, úklid, přebalování, úklid, jídlo, úklid (a uklizeno fakt není :D). K tomu si junior začíná klást vlastní nároky na trávení volného času. Už pochopil, že když prší, bude mi botičky na ven cpát do rukou marně, ale běda, jak ne. To je neodbytnej. Ale tak zas můžu být ráda, že mě trochu provětrá, ne že ne. I když je to po zahradě a blízkém okolí. Jeho nadšení z každého kamínku, co vydloubne z bahnité půdy, mokrých listů a broučků úplně nesdílím, ale není od věci si zimní krajinu prohlédnout i takhle na makro. Je s ním sranda a ten krátký čas, co denně máme jen sami dva, si užívám naplno.

Večer bývám hodně unavená, bolí mě celé tělo a ve chvíli, kdy se konečně dostanu k psaní, jen mžourám na monitor a v hlavě mi šumí. Čili to obvykle vzdám, přečtu si aspoň stránku z Tóry a pár dalších z knížky v češtině, co mám v ebooku. Jo, kupodivu jsem ho po letech objevila a oprášila (a že to byla solidní vrstva :D).

No a teď je přesně ten večer… Tak dobrou :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *