Náš dům, náš hrad. Až příliš hrad.

Tak takhle… Nezbývá, než jít s barvou ven už teď, protože jinak další článek na blog přibude tak za dva roky nejdřív. Jestli vyjde, co si plánujeme, zažijete s námi:

  1. výběr nového potencionálního místa k žití na následujících asi dvacet let
  2. koupi pozemku
  3. stěhování do podnájmu poblíž pozemku
  4. prodej našeho domu
  5. stavbu nového domu
  6. … no a samozřejmě další stěhování 🙂

Jestli to ovšem budu stíhat dokumentovat. Tohle všechno se v ideálním případě udá v následujících dvou letech. Nevede nás k tomu překvapivě naše nová životní cesta s náboženskou praxí, ale úplně obyčejné praktické důvody.

Nevím, kdy se myšlenka na stěhování v rámci Izraele stala z nepohodlné akceptovatelnou a nakonec až lákavou. Možná další měsíc, kdy Giyora neměl čas na baráku na nic sáhnout, znovu ucpaný odpad v kuchyni, mokré fleky v obýváku na zdi po vydatných deštích… Možná se to spojilo s představou následujících dvou let, kdy se situace nezmění, protože ve „volném“ čase muž chce studovat druhý vysokoškolský stupeň (vyprávěl k tomu jakousi pohádku o spojení inženýrského studia s doktorandským, ale to už je podle mě fakt jako sci-fi). Taky jsem dlouho marně vymýšlela, jak nacpu do jednoho z dětských pokojíků tři postele a tři skříně. Dům byl totiž dimenzovaný pro maximálně dva potomky, ehm.

Giyoru jsem poznala v době, kdy už měl pozemek v Tal El koupený a právě vybíral svůj nový dům ze tří finálních projektů. No a já mu do toho začala kecat. Anglicky tenkrát, samozřejmě. Ale stejně suverénně. To bylo v pořádku, sám se snažil mě zasvětit. Jen nečekal, že moje představy se budou lišit od těch jeho :-). Já chtěla modernu, on klasiku. O kuchyni v barvě dřeva jsem nechtěla slyšet, zatímco jemu jiná nešla na mysl. A to ponechme stranou, že jsem vlastně vůbec netušila, co je v Izraeli klasika a co moderna a že jsem postupně začala zjišťovat, že řada mých výmyslů je zde absolutně nedosažitelná. Přes dohady skoro o každou dlaždici jsme to dohnali s kompromisy úspěšně do cíle, co se nám vlastně líbil oběma. Spokojeně jsme se nastěhovali s dvěma kocoury, co tenkrát tvořili jedinou součást naší malé rodiny.

Pak se narodil Daniel. S příchodem prvního dítěte se totálně přetočil svět a já začala důrazněji narážet na nepraktičnost našeho krásného domu. Nemohla jsem si nevšimnout už za těch pár měsíců, co jsme tu bydleli, ale mimčo to stokrát znásobilo. Masivní dřevěné designové dveře jak do zámku propouští po stranách dovnitř zvenku jak vzduch, tak veškerý troufalý hmyz leckdy respektuhodné velikosti. Vzdušný salon s vysokým stropem propojený s jídelnou tvořící obrovskou místnost, co v izraelské sychravé zimě nemá šanci vytopit ani supervýkonná klimoška, množství francouzských oken znemožňující umístění jakéhokoliv nábytku (a že ani u nich se moc neřeší izolace už je asi jasný, že), veliká koupelna, kterou teplovzdušný ventilátor ohřeje možná o tři stupně oproti venkovní teplotě, když ho pustím s patnáctiminutovým předstihem (jakékoliv jiné typy vytápění jsou nedostupné buď vůbec nebo finančně)… Dětské pokoje jsou maličké – na úkor prostorného obýváku. Přidejme si k tomu, že v Tal El má Giyora dva teď už dospělé syny, kteří brzy vyletí z hnízda. A s nimi zmizí i hlavní důvod, proč je dům právě tady. Rozumějte, nic z toho nevedlo k myšlenkám na další stavbu. Ale asi to tak v životě už bývá, že jak se člověk rozhodne, správné důvody se najdou.

Dalo by se to tu zvládnout, ale tohle nám připadá (zatím, ehm) jako lepší řešení. V Tal El je nádherně, ne že ne, zvlášť teď na jaře, když kvete les. Ale to je i na spoustě jiných míst v Izraeli. Na prodeji domu vyděláme, zbavíme se hypotéky a postavíme dům, co bude lépe odpovídat našim současným potřebám. Zní to jednoduše, že? Tak Bůh s námi :-).

P.S. Už při vybírání fotek k tomuhle článku mi nějak těžkne srdíčko. Až tak jednoduché to asi nebude… ;(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *